Question
21014-15 Final Exam Question B4
Answers
a. Number of D's in standard process 25 min 105C
bacteria
D value=0.25 min
No. of D's = 25 min/0.25 min=100
spores
No. of D's 25/2.5=10
b.
cell densities in contaminated lot:
Bacteria
10<5>/ml for 100 D reduction = 10<5>/10<100>=10<-95>/ml -95>100>5>5>
spores
10<4>/ml for 10 D reduction=10<-6>/ml-6>4>
c. Use the curve to get Z values
bacteria
10C
spores
15C
d. 120C How long? Need to reduce the spores to 10<-8>/ml -8>
that is, from 10<4> to 10<-8>, or 12 D reduction-8>4>
From Z value: D at 120C for spores is now 0.25min
so 12D reduction requires 0.25min*12=3min
Calculate bacteria D value at 120C
0.25min/1.5=
Then calculate the time required for spores first. Use that time, calculate the reduction of bacteria. Then calculate the corresponding cell densities as you do with question a.
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteThis comment has been removed by the author.
ReplyDelete